Oprócz cen gazu wzrosną również opłaty abonamentowe, choć w mniejszym stopniu. Opłata zmienna ma zwiększyć się o 55%, a stała opłata o 59% – pisze gazetaprawna.pl. Brokerzy Firma TradersHome Przedłużony ma zostać obowiązek zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.
Zimowe nawyki, które pozytywnie wpłyną na zużycie energii elektrycznej
Nowe taryfy wprowadzone przez PGNiG oznaczają znaczne zwiększenie rachunków za gaz, co wpłynie na budżety domowe wielu Polaków. Przygotowanie się na te zmiany, poprzez przegląd budżetu, rozważenie alternatywnych źródeł energii oraz monitorowanie zużycia, może pomóc w złagodzeniu ich skutków. Klienci, którzy nie zgadzają się na nowe taryfy, mają możliwość rezygnacji z umowy w ciągu 14 dni. Odbiorcy nabędą uprawnienia do zwiększonego limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej (4 MWh albo 3,6 MWh) w trakcie 2024 r., limit ten ma być stosowany proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2024 r., w których spełniali wymogi dotyczące nabycia tychże uprawnień.
Ceny gazu. Co się zmieni od 1 lipca 2024 r.?
Chodzi o pokrycie części kosztów odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych, które prowadzącą działalność w zakresie wytwarzania ciepła, przez tzw. Ceny gazu w ostatnich miesiącach wystrzeliły. Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla firm i szeregu instytucji, jak szpitale czy szkoły. Ich rachunki wynikają bowiem wprost z cen na rynku gazu i nie były do tej pory objęte taryfą, tak jak jest to w przypadku gospodarstw domowych.
Cena energii cieplnej w 2024 roku
Do 30 czerwca w rozliczeniach obowiązywała (ustawowa) cena zamrożona – 200,17 zł/MWh – niezależna od tego, jakie ceny mieli dostawcy energii. Ruszył proces stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Jak powiedział Rafał Gawin, Prezes URE, “sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym”. Tym samym nie ma już uzasadnienia utrzymywanie zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego.
“Mamy wypracowane rozwiązanie, które komunikujemy na poziomie KE, będziemy je wdrażać, pomoże nam to zabezpieczyć tę grupę i jednocześnie nie stworzy ryzyka pomocy publicznej” – zapewniła Moskwa. Po objęciu ochroną taryfową nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych płatności. Korzystniejsza cena będzie obowiązywała do momentu kiedy umowa lub taryfa z korzystniejszą ceną się zakończy.
Tak obniżysz ceny prądu i gazu
- Wzmocniony mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła obowiązuje do 30 czerwca 2024 r.
- Tym samym ograniczeniu ulegnie wzrost rachunków za ciepło płaconych przez gospodarstwa domowe średnio o ok. 1012 zł, w przypadku gdy źródłem ciepła jest węgiel i ok. 3900 zł, jeśli źródło ciepła zasilane jest gazem ziemnym (prognoza kosztów 4 osobowego gospodarstwa domowego w mieszkaniu 70 m2 w skali roku).
- Prezes URE zatwierdził taryfę nr 15 dla PGNIG od 27 czerwca 2024 roku.
O pomocy społecznej, w zakresie, w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby podstawowej działalności,– jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w rozumieniu art. 2 ust. O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821 oraz z 2021 r. poz. 159, 1006, 1981, 2270 i 2328), w zakresie, w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby podstawowej działalności,– podmioty systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie, w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby podstawowej działalności,– podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, o których mowa w art. 7 ust. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232), w zakresie, w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby podstawowej działalności,– podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r.
Przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło i stosującym średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, będzie przysługiwała tzw. Dzięki rozwiązaniu, ograniczony zostanie wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Posłowie odrzucili jedną poprawkę, która była zgłoszona przez KO i Lewicę.
Zgodnie z informacją opublikowaną w poniedziałek w wykazie, na 2024 rok ma zostać przedłużona też cena maksymalna na gaz. Poziomie dla odbiorców objętych ochroną taryfową. Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych Day Trading Forex źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
Zawarte w niej przepisy zwolnią z akcyzy energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym w pierwszych miesiącach 2022 r. Oraz obniżą stawkę akcyzy dla innych odbiorców. Według uchwalonej ustawy z 15 grudnia 2022 r. Ceny gazu i usług dystrybucji nie wzrosną dla odbiorców indywidualnych w 2023 r., w porównaniu z 2022 r.
Nowelizacja zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii. To oznacza, że klienci, którzy dotychczas korzystali z ochrony taryfowej, muszą być przygotowani na podwyżki na rachunkach za gaz, sięgające nawet proc. Ceny gazu pójdą w górę znacząco – wynika z pisma jednego z odbiorców, na które powołuje się money.pl. PGNiG Obrót Detaliczny podniesie cenę gazu o około 45 proc. – z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto (z 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh netto) dla gazu wysokometanowego grupy E. Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów.
Dzięki nim w Polsce, w pierwszych miesiącach 2022 roku koszty podwyżek zostaną zredukowane o ok. 60 proc.. Uchwalona przez posłów ustawa wprowadzająca tzw. Tarczę antyinflacyjną trafiła już do Senatu.
Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Aktualne przepisy przewidują ochronę taryfową do 31 grudnia 2023 r. Tym samym wszystkie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe są automatycznie objęte ochroną taryfową. Dotyczy to także przypadków, gdy podmiot zarządzający wspólnotą lub spółdzielnią nie wystąpił o objęcie ich taką ochroną poprzez złożenie stosownego oświadczenia o przeznaczeniu Amarkets: ważna aktualizacja w sekcji narzędzia handlowe paliwa gazowego. Dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu ziemnego opracowano również kompleksowy mechanizm wprowadzany ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r. Ustawa zamraża na rok ceny gazu ziemnego na poziomie cen zatwierdzonych przez Prezesa URE pod koniec ubiegłego roku.
Gazem, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, otrzymają natomiast jednorazowe wsparcie finansowe w postaci dodatku. Z kolei dodatek obejmujący wszystkie rodzaje paliw będzie przysługiwał instytucjom użyteczności publicznej, które nie mają dostępu do sieci gazowej ani ciepłowniczej. Gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe są automatycznie objęte ochroną taryfową. Pozostałe podmioty wskazane w ustawie w celu skorzystania z ochrony, muszą złożyć stosowne oświadczenie. Oświadczenie służy zapewnieniu sprzedawcy gazu właściwej informacji, co do części paliwa gazowego, które powinno zostać objęte taryfą. W celu ochrony odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego przedłużono ochronę taryfową Prezesa URE do 31 grudnia 2027 r.